Manifa we Lwowie 2010 r.

13 marca 2010 roku w południe przed głównym wejściem do Opery, odbyła się druga manifestacja feministyczna we Lwowie. Organizatorem była ukraińsko-polska grupa Gender Lviv.

Oprócz Manify odbyły się również wykłady, m.in. na temat przemocy wobec kobiet, obywatelsko-politycznego aktywizmu kobiet na Ukrainie, kobiet w reklamie oraz warsztat na temat praw człowieka.

W sobotę wieczorem, w Chmielnym Domu Roberta Domsa , dla uczestników Manify zagrały polskie zespoły : "Zrobię to sobie" i "Procesor Plus".

W manifestacji udział wzięło ok. 50 uczestników, m.in. z Ukrainy, Polski, Słowacji i Niemiec. Niestety pojawili się również kontrmanifestanci, którzy zablokowali przemarsz. Milicja nie zgodziła się ochraniać feministek, bojąc się zamieszek i aktów przemocy zarówno ze strony kibiców, którzy tego dnia przyjechali na mecz, jak i młodzieżówki nacjonalistycznej partii Svoboda. Na transparentach grupy Gender Lviv pojawiły się hasła takie jak : „Za równe prawa kobiet i mężczyzn”, „Za równość płci”, natomiast kontrmanifestanci zagłuszali demonstracje okrzykami : „hańba!” oraz „wynoście się stąd!”. Po upływie pół godziny milicja kazała demonstrantom schować transparenty i odprowadziła ich do znajdującego się w budynku Opery klubu. Stamtąd stopniowo eskortowała ich do Centrum Historii Miejskiej Europy Środkowo-Wschodniej, gdzie odbył się wykład przedstawicielki „Kobiecych Perspektyw” Marty Czumało na temat przemocy wobec kobiet. Relacje z trzydniowych wydarzeń można znaleźć na serwisie youtube oraz facebooku.

Zobacz galerię: 
Manifa we Lwowie 2010 r.