Manifa 2009

7 marca 2009 roku grupa Gender Lviv zorganizowała pierwszą we Lwowie manifestację feministyczną pod hasłem : Nie! – przemocy wobec kobiet. Akcja ta zapoczątkowała istnienie naszej grupy i pociągnęła za sobą wiele innych inicjatyw, m.in. Wiec Równości, który odbył się dwa miesiące później w tym samym mieście.
Manifa 2009 była pierwszą, a więc i eksperymentalną akcją, dlatego też nie zdecydowałyśmy się zaprosić przedstawicieli ze świata mediów. Nagłośniłyśmy to wydarzenie jedynie w internecie, wśród znajomych, rozwieszałyśmy też plakaty w centrum Lwowa, szczególnie na uczelniach wyższych i w klubach. Dzięki tak skromnej informacji uniknęłyśmy kontaktu z kontrmanifestantami, którzy jeszcze wtedy nie wiedzieli o naszym istnieniu.
Przed wejsćiem do Opery, gdzie Manifa miała swój początek, pojawiło się ok. 30 osób. Mimo brzydkiej pogody, przeszliśmy z transparentami przez cały Prospekt Svobody, aż do Urzędu Miasta, skąd wróciliśmy z powrotem na plac przed budynkiem Opery. Po marszu udaliśmy się do Centrum Historii Miejskiej Europy Środkowo – Wschodniej, gdzie odbyły się pokazy filmów : „Kto zaśpiewa kołysankę” oraz „Meluzyna”. Na sam koniec odbyło się spotkanie z przedstawicielką Zachodnioukraińskiego Centrum Kobiece Perspektywy, panią Martą Czumało.
Pierwsza Manifa we Lwowie odbyła się bez żadnych zakłóceń i konfliktów. Nastawienie przechodniów było w większości przypadków przyjazne i życzliwe, co dowodzi, iż Lwów jest miastem otwartym, które jak każde inne ma i swoich zaściankowych przedstawicieli – w tym przypadku grupę nacjonalistycznej partii Svoboda.

Zobacz galerię: 
Manifa 2009