wydarzenia

12 marca 2012 r. - Przegląd polskich filmów krótkometrażowych nt. praw reprodukcyjnych

Nieformalna grupa GENDER LVIV
zaprasza na przegląd polskich filmów krótkometrażowych nt. praw reprodukcyjnych, który odbędzie się 12 marca o godz. 20.00. Obejrzymy m. in. filmy zgłoszone na konkurs Federacji na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny: „Edukacja seksualna”, „Matka Polka”oraz „Feliksa”, a na koniec odbędzie się premierowy pokaz powstałego w tym roku filmu „Migracje aborcyjne”.

Miejsce:
Dynamo Cafe
ul. Smolna 16
Warszawa

„Edukacja seksualna” - realizacja: Agnieszka Bajtyngier, Kamila Raczyńska, Alina Synakiewicz

Femen, czyli kobiece ciało przeciw ukraińskiej polityce.

Bez wątpienia grupa Femen, jako pierwsza, publicznie podjęła temat prostytucji na Ukrainie organizując w Kijowie akcje uliczne przeciw seksturystyce. Półnagie, młode kobiety znalazły się w centrum uwagi mediów, a także zwykłych przechodniów – jednak większość społeczeństwa nie rozumie o co walczą kontrowersyjne aktywistki. Jak na razie ich metody szokują, pytanie tylko czy przyniosą pozytywne efekty.

Homofobiczne inicjatywy straszą we Lwowie.

11- ego marca przedstawiciele stowarzyszenia „Ruch czystych serc” zbierali podpisy wśród studentów przeciwko legalizacji tzw. Rady LGBT – ukraińskiej organizacji społecznej lesbijek, gejów, biseksualistów i osób transgenderowych.

Akcji towarzyszyło oplakatowanie całego miasta w postulaty chrześcijańskiego stowarzyszenia „Ruchu czystych serc”. Wśród haseł pojawiło się m.in. : „Zapytaj księdza czy homoseksualizm to grzech” oraz „Dzieci Ukrainy przeciwko homoseksualizmowi”.

W dniach 9 – 13 marca odbędzie się niezależny Festiwal Kobiet we Lwowie.

W programie m.in. wystawa fotografii, pokazy filmów - „Orlando” oraz „I shot Andy Warholl” zakończone dyskusją w Centrum historii miejskiej Europy Środkowo – Wschodniej.
Druga część obejmuje warsztaty i wykłady, m.in. „Zdrowie seksualne kobiet” oraz „Asertywność” prowadzone przez trenerów z Wrocławia.
Wyjątkową atrakcję stanowi prezentacja Tetiany Isajewej z Charkowa o Gender Museum – pierwszym i na razie jedynym muzeum historii kobiet i ruchu feministycznego na Ukrainie.
Organizatorem festiwalu są lwowskie członkinie nieformalnej grupy Gender Lviv.

Konferencja: "Kobieta między Wschodem a Zachodem"

Katerdra Ukrainistyki UW oraz Katolickie Biuro Informacji i Inicjatyw Europejskich OCIPE

zapraszają na międzynarodową konferencję naukową "Obraz kobiety we współczesnej kulturze ukraińskiej", która odbędzie się 9 grudnia 2010 roku w Pałacu Tyszkiewiczów-Potockich (UW) na ul. Krakowskie Przedmieście 32 w Warszawie.

Konferencji towarzyszyć będzie wystawa ikon powstałych na II Międzynarodowym Plenerze Ikonopisów - Nowica 2010.

Program konferencji:

* 9.00 Otwarcie

Żelbeton przeciwko faszyzmowi! 11.11.2010

*Queerowo-feministyczny, różowo-fioletowy blok Żelbeton* zaprasza do udziału w pokojowej blokadzie marszu organizacji faszystowskich i nacjonalistycznych, organizowanej przez Porozumienie 11 Listopada. Przyjdź - wesprze nas papierowa Armia Wymoczków Włoskowatych*!

Kolejna homofobiczna akcja we Lwowie.

We Lwowie grupa nieznanych osób próbowała przerwać pokaz krótkometrażowych filmów pod nazwą „Seksualna rewolucja”. Pokaz zorganizowała artystyczna grupa WIZ-ART.

Organizatorzy festiwalu powiadomili, że nieznane osoby próbowały wszcząć panikę wśród widzów, wrzucając do sali petardę. Na szczęście ludzie stojący w korytarzu powstrzymali ich, wyrywając zapaloną petardę. Niemniej jednak sala zapełniła się dymem.
Wandale wybiegli z Pałacu Sztuk Pięknych i wsiedli do samochodu z zagranicznymi numerami rejestracyjnymi.

Antygejowska parada miłości albo uwaga: religia

Kochaj bliźniego swego jak siebie samego (Przykazanie miłości, Biblia)

W niedzielę, 15 sierpnia, o godzinie 17.00 na rynku we Lwowie zebrało się ok.200 wiernych ukraińskiej cerkwi grekokatolickiej, żeby:
a) pomodlić się ze świętą liturgią za tradycyjne rodziny ukraińskie
b) skrytykować tzw. "wymiar sprawiedliwości dla nieletnich" i "politykę gender"
c) osądzić "wyemancypowane dziwki i feministyczne lesbijki" (gazeta "Głos Pana", rozdz. 7, sierpień 2010)
d) dać upust swojej nienawiści i obrzydzeniu do gejów

Następnie, kolejno.

Manifa we Lwowie 2010 r.

13 marca 2010 roku w południe przed głównym wejściem do Opery, odbyła się druga manifestacja feministyczna we Lwowie. Organizatorem była ukraińsko-polska grupa Gender Lviv.

Oprócz Manify odbyły się również wykłady, m.in. na temat przemocy wobec kobiet, obywatelsko-politycznego aktywizmu kobiet na Ukrainie, kobiet w reklamie oraz warsztat na temat praw człowieka.

W sobotę wieczorem, w Chmielnym Domu Roberta Domsa , dla uczestników Manify zagrały polskie zespoły : "Zrobię to sobie" i "Procesor Plus".

Pożar w galerii Hudimowa

30 września spalono galerię Hudimowa przy ul. Wołoskiej, gdzie w zeszły piątek w ramach festiwalu „Ostatnia Barykada” odbyła się dyskusja o homofobii i tolerancji w ukraińskim społeczeństwie.