materiały

Gender Lviv


11:03 minutes (10.11 MB)
Tagi:

Altergodzina 9.12.2009


42:53 minutes (41.56 MB)
Tagi:

Rozmowa z przedstawicielkami Gender Lviv


24:17 minutes (22.56 MB)
Tagi:

Isajew: Ci, dla których nie jest aktualna wizja „kilku Ukrain”

Znaczących różnic w stosunku do osób LGBT ze strony polityków na Ukrainie, Białorusi i w Rosji z jednej strony, a w Polsce z drugiej nie zauważymy. Większość wpływowych polityków w krajach na wschód od Polski stara się wypowiadać w tej kwestii na forum publicznym dosyć ogólnikowo, chociaż czasem może pojawić się wrażenie, że w ten sposób chcą wyeliminować problem z debaty.

Lwów–Warszawa – wspólna sprawa

„Gender Lviv powstało i działa z miłości do Ukrainy. – tak mówi jedna z założycielek, Lucyna Dąbrowska. – Jest to organizacja feministyczna, ale każdy, kto widzi pewne mechanizmy kultury patriarchalnej, kierujące naszą rzeczywistością, prędzej czy później staje się zwolennikiem feminizmu.”

Kobiety w ukraińskiej polityce

Ukraina jest jednym z niewielu krajów, gdzie kobieta jest premierem, a pomimo tego ma jeden z najmniejszych wskaźników kobiet zasiadających w parlamencie. Odsetek ten wynosi 8 %, co klasyfikuje Ukrainę na 114 miejscu w rankingu IPU zaktualizowanym 31 grudnia 2009 roku.*

Aborcja na Ukrainie

Na Ukrainie można dokonywać aborcji na życzenie bez podawania powodu do 12 tygodnia ciąży. Przerywanie ciąży pomiędzy 12 a 28 tygodniem możliwe jest w przypadku gwałtu, kazirodztwa, zagrożenia życia i zdrowia ciężarnej lub wad genetycznych płodu. Komisja złożona z lekarzy pracujących w rejonie zamieszkania pacjentki może podjąć decyzję o aborcji do 28 tygodnia również z powodu innych wskazań medycznych lub społecznych. Zgodnie z prawem aborcja na Ukrainie musi być przeprowadzona w szpitalu lub innej placówce medycznej.